English

Aktuality

Světový den AIDS: R-R testuje na sedmi místech anonymně a zdarma na HIV

I v letošním roce se ROZKOŠ bez RIZIKA připojí k Světovému dni AIDS. V pěti městech ČR a na sedmi místech celkem nabídne veřejnosti testování na HIV. Lidé se mohou nechat otestovat bezplatně a anonymně.  Akce má své opodstatnění v nelepšících se statistikách této nevyléčitelné nemoci. Celkem v naší zemi zemřelo na nemoc AIDS 186 lidí a počet lidí s HIV vzrostl na 1840. Ke konci loňského roku bylo toto číslo o 165 případů nižší.

 

"ROZKOŠ bez RIZIKA bude testovat veřejnost v rámci Světového dne AIDS už po dvanácté. Za poslední rok jsme otestovali při různých akcích přes tři sta lidí z řad veřejnosti a ve dvou případech byla odhalena přítomnost viru HIV,“ uvedla za R-R k důvodům testování Lucie Šídová.

 

„Při akcích pro veřejnost bohužel zjišťujeme, že hlavně mladí lidé ztrácí z AIDS i dalších pohlavních infekcí respekt. Často mají náhodné partnery a partnerky, ale kondom nepoužívají. Někdy nás překvapí i neznalost lidí. Dotazy na přenos HIV přes záchodové prkénko nebo názor, že nemoc AIDS je už dnes vyléčitelná nejsou výjimkou“, doplnila její kolegyně a terénní pracovnice R-R Jana Poláková.

 

Proč se nechat otestovat?

Testování je určeno především pro lidi, kteří si nejsou jistí svým zdravím. „Testování na HIV doporučujeme všem, kteří měli v poslední době rizikový sexuální styk. Nechat otestovat by se měli i lidé před začátkem nového partnerského vztahu,“ doplnila Poláková.

 

Kde a kdy bude R-R testovat veřejnost na HIV?

(Na všech místech bude testování bezplatné a anonymní.)

 

Brno – 30. listopadu, poradenské centrum R-R a Záhrada café therapy

Zájemci a zájemkyně z Brna a okolí mohou během dne navštívit poradenské centrum R-R ve Vlhké ulici, kdy bude probíhat testování na HIV mezi 10. a 16. hodinou. Večer se tým R-R přesune do podniku Záhrada café therapy. Zde bude probíhat testování mezi 20. a 23. hodinou. Od půl deváté zde vystoupí kapela UP and DOWN.

 

České Budějovice – 30. listopadu, poradenské centrum R-R

Lidé z Českých Budějovic mohou přijít 30. listopadu do centra R-R. Jeho pracovnice zde budou nabízet testování na HIV a poradenství k bezpečnějšímu sexu od 10 do 17 hodin.

 

Jihlava – 3. prosince, CITY PARK Jihlava – Centrum zdraví VZP

V Jihlavě bude v pondělí 3. prosince od 14. do 18. hodin ROZKOŠ bez RIZIKA spolu s partnery tedy se Státním zdravotním ústavem, Zdravým městem Jihlavou a Zdravou Vysočinou o. s.  testovat veřejnost na HIV. V pátek 30. listopadu proběhne v Kině Dukla beseda s panem Oldřichem Baštou, který studentům a studentkám jihlavských škol přiblíží život člověka s HIV.

 

Ostrava – 28. listopadu, sanita R-R zaparkovaná u Stodolní ulice

R-R Ostrava se zapojí do Světového týdne proti AIDS, který pořádá IFMSA CZ Ostrava, Lékařská fakulta OU, Česká společnost pro AIDS pomoc a právě R-R.

     Ve středu 28. listopadu bude od 17 do 20 hodin tým ROZKOŠE bez RIZIKA nabízet testování na HIV v sanitě R-R, která bude zaparkovaná u podniku RIO City Ostrava. Bar sídli na adrese Poděbradova 23. Jde o jednu z bočních ulic ke Stodolní. 

     Ve čtvrtek 29. listopadu proběhne v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity série přednášek na téma prevence a léčby AIDS. Jedním z přednášejících bude i generální ředitelka R-R Hana Malinová, která přítomným představí úspěšné projekty mobilních ambulancí R-R na Ukrajině a v Zimbabwe.  Dále vystoupí například lékař Rastislav Maďar. Blok přednášek začne ve 12.30 a na jeho konci bude možné si prohlédnout venerologickou ambulanci, kterou používá R-R při výjezdech za ženami ze sexbyznysu.

     V pátek 30. listopadu bude městem projíždět tramvaj nabízející lidem osvětu ohledně nákazy viru HIV a výskytu AIDS. Ve večerních hodinách v klubu Atlantik se můžete zapojit do diskuze s HIV pozitivním pacientem a shlédnout snímek Já a HIV od britského scénáristy Stephena Frye.

 

Praha –  30. listopadu, poradenské centrum R-R a ShowPark Market

Pražský tým bude testovat na dvou místech. Během dne se mohou lidé nechat otestovat v poradenském centru R-R nedaleko hlavního nádraží. Testování proběhne mezi 10-16 hodinou, centrum najdete v Bolzanově ulici 1 (vchod z Opletalovy ulice).

Večer R-R vyzkouší novinku. Tým R-R bude testovat zákazníky v nočním podniku, konkrétně v holešovickém ShowParku Market. Použijí se slinné testy a rychlotesty z kapky krve s výsledky do 15 minut. Testování bude probíhat mezi 18. a 22. hodinou v prostorách solária v blízkosti zadního vstupu do podniku. Zákazníkům kromě poradenství k bezpečnějšímu sexu nabídneme i náš nový infomateriál Fair play v sexu aneb desatero pro zákazníky, který obsahuje základní zásady chování k sexuálním pracovnicím (např. „Ne znamená ne, kupujete si sexuální službu a ne člověka…“). Adresa: ShowPark Market, Holešovická tržnice, hala č. 18, Bubenské nábřeží 306/13, Praha 7.

Testování veřejnosti v roce 2012 v rámci Světového dne AIDS podporují:

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek