English

Aktuality

Lymfogranuloma venereum, „nová“ pohlavní infekce v ČR

V nedávné době se našimi médii začaly šířit zprávy o nové pohlavní chorobě, která dorazila do Česka. O novou pohlavní nemoc přísně vzato ale nejde. Lymfogranuloma venereum zkráceně LGV byla popsána už v roce 1833, v Evropě byl první případ zaznamenán v roce 2003. Nemoc se běžně vyskytuje ve státech subsaharské Afriky, Jižní a Střední Ameriky a Severovýchodní Asie. Ve vyspělých zemích byla LGV zatím potvrzena u 1600 pacientů.  V Česku bylo podle lékařky Daniely Vaňousové z Centra pro pohlavní nemoci do letošního května zjištěno 14 pozitivních případů této nemoci.    

 

Dříve si lidé LGV přiváželi z cest ze zemí, kde se běžně vyskytuje. Nově byl ale zaznamenán její nárůst a šíření u homosexuálních komunit v Severní Americe a Evropě. Na starém kontinentě například v Holandsku. Pacienti s LGV se často vyznačují promiskuitním chováním a rizikovými sexuálními praktikami, jako je nechráněný anální sex.

 

Původcem infekce jsou speciální kmeny bakterie Chlamydia trachomatis. Nemoc se projevuje zarudnutím a vznikem malého puchýřku na místě, kde došlo ke vstupu baktérií (na penisu, vulvě, konečníku). Ten se sice zhojí, ale později nemoc postupuje do mízních uzlin a způsobuje jejich zduření, bolestivé vředy a další zdravotní komplikace.

 

Léčba probíhá antibiotiky. Jedinou ochranou před nákazou je používání kondomu na všechny druhy styku (orální, vaginální, anální).

 

Ženy ze sexbyznysu mohou v případě podezření navštívit pražskou (čtvrtek mezi 16. a 20. hodinou, Bolzanova 1, Praha 1, vchod z Opletalovy ulice) nebo brněnskou (středa mezi 17. a 20. hodinou, Vlhká 10, Brno) ordinaci R-R a nechat se vyšetřit. Máte-li to k nám daleko, pak nás kontaktujte na tel.: 777 180 140 nebo e-mailem na : dotazy@rozkosbezrizika.cz. Poradíme vám, kam zajít v místě vašeho bydliště. 

 

 

Další informace o LGV naleznete například ve zprávě ČTK nebo na serveru idnes.cz.

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek