A co všichni ti muži

A co všichni ti muži

Divadelní hra A co všichni ti muži aneb Malý průvodce velkým SEXEM byla v pořadí osmá, takže se jedná o remake. Původně v něm vystupovala herečka, která již není mezi námi, a byla hlavní postavou filmu Anny režisérky Heleny Třeštíkové. Jedná se opět o hru autorskou, kterou napsala principála divadla, Hana Malinová.

A co všichni ti muži

Hrají: Hana Malinová, Tereza Zelenka, Jana Hradílková a Michal Běťák

Hra je, jako ostatně většina her souboru ROZKOŠ, divadelní hrou se zpěvy. O hudební složku se postaral Vladimír Pecka. Jestli ji k něčemu přirovnat, bylo by to k lechtivému představení o tajích sexu a ženské sexuality. Co jste o sexu ještě nevěděli, po této inscenaci zaručeně vědět budete. Kromě rozdílné sexuality tří protagonistek představení se ve hře objevuje i tematika osamělosti, obavy z navázání partnerského vztahu, preference vlastního ničím nerušeného soukromí a pohodlí.

Hra je založená na dialozích a konverzaci odkrývá svět viděný očima žen pracujících v sexbyznysu. Otevřeností dialogů může být divák zaskočen, možná i šokován, ale jsou autentické, vystihují bez příkras to podstatné, co mají. Drsnost života vyjádřenou jednoduchými větami, bez mravoučného balastu. Krásná Klára ve svém salonu přijímá kamarádky „z branže“, intelektuálku slečnu Rolingsovou a stárnoucí Jiřinu. Pod břitkými dialogy se odhalí pocity osamělosti, touhu být s někým, a přitom obavy navázat plnohodnotný vztah. Jedná se svým způsobem o hru velmi aktuální, kdy mnozí lidé utíkají od reality do světa představ a on-line. A to i v těch nejintimnějších věcech jako je sex.

V závislosti na pornografii a sebeukájení spatřují hlavní protagonistky nejen slábnoucí zájem o „nejstarší řemeslo“, ale také dekadentní úpadek civilizace. Jak věštecky praví slečna Rolingsová: „Někdy mívám sen, že se blíží konec světa. Svět je rozdělen na dvě půlky. Na jedné půlce jsou holky a dělají si to samy bez mužů… A ta druhá půlka světa, to jsou zase jen samí muži a ti si to taky dělají buď sami, anebo ho zastrkují …. všude možně. Do všech možných i nemožných dírek.” A jak zazní v závěrečné písni: AIDS není konec populace, zahubí ji prostě masturbace.

Obnovená premiéra hry proběhla v listopadu 2023 na festivalu bezdommveckých divadel ERROR v Bratislavě. Následně byla sehrána v dalších pražských divadlech. Mohli jste ji vidět také v Brně v Galerii 13. A co čeká soubor dále? Samozřejmě několik divadelních festivalů a uvedení v dalších městech.

Pro všechny Pražáky, tento kus můžete shlédnout 16. 2. 2024 od 19:30 v divadle D21, Záhřebská 468 na pražských Vinohradech.

Co píše odborný tisk o této hře:

 

Další článek si můžete přečíst na tomto linku.