English

Aktuality

Thumb
Thumb

Pomoc místo represe aneb Jak se vyrovnat s pouliční prostitucí

 Dne 19. 9. 2018 schválilo Zastupitelstvo Ústí nad Labem vyhlášku, která zakazuje nabídku, poskytování a dokonce i využívání sexuálních služeb. ROZKOŠ bez RIZIKA dlouhodobě upozorňuje na neuspokojivé výsledky z jiných obcí, kde zastupitelstva šla podobnou cestou. A nabízí efektivnější řešení pro všechny zúčastněné strany.

Dle statistik ROZKOŠE bez  RIZIKA, z. s., která dlouhodobě v lokalitě se ženami, které poskytují placené sexuální služby pracuje, se v celém Ústí nad Labem nachází dohromady 25 žen, které tyto služby poskytují. Vyhláška se ale především týká Předlic, průmyslové zóny, nikoli centra města. A právě kvůli této zmíněné lokalitě a nepořádku, který v místě vzniká, se město Ústí nad Labem rozhodlo zakročit proti jevu „prostituce“.

Kdo jsou ale tyto ženy?

Ač je dnes v České republice minimální nezaměstnanosti, v Ústí nad Labem se ke dni 31. 1. 2018 o práci ucházelo 5000 osob, z toho volných míst bylo k dispozici 823 (zdroj: https://www.czso.cz/csu/xu/nezamestnanost-v-usteckem-kraji-k-31-lednu-2018). Z této jednoduché rovnice vyplývá, že ženy ze sexbyznysu práci v Ústí nad Labem budou hledat velice obtížně. Druhým faktorem jsou samotná volná pracovní místa, která nejsou pro osoby bez kvalifikace, ale pro osoby se specifickou odborností (zdroj: https://upcr.cz/volna-mista-170). Proto není příliš těžké uhodnout, že zvolit poskytování sexuálních služeb je pro ženy často jasným řešením, zvláště když doma nežijí samy. Jsou všechny tzv. single – vesměs svobodné a rozvedené, ale nikoliv bezdětné. Víme o nich, že minimálně polovina z nich jsou matkami. Jejich věk je různorodý a přes polovinu z nich překročilo hranici 30 let. Dále 60% z nich má základní vzdělání. Jaké profese tedy ženy mohou volit v této situaci, kdy na jejich bedrech leží obživa celé rodiny?

„Vyhláška“ nepovede k tomu, že jev zvaný prostituce zmizí a ženy si najdou „normální práci“. Většina z nich přijde o zdroj obživy. Vymáhání pokuty za přestupek, pokud se rozhodne pokračovat, bude velmi obtížné. Ze zkušeností z obcí, kde vyhláška platí, vyplývá, že je problematické prokázat, zda žena služby nabízí nebo že právě tento muž je jejím zákazníkem. Celý tento proces je často založen na domněnkách Městské policie, která vyhlášku uplatňuje.

 

Jaké řešení nabízí ROZKOŠ bez RIZIKA?

Řada měst v zahraničí, jako například Utrecht, Vídeň, Leeds, Kolín a mnoho dalších mělo problém obdobný: hluk, ohrožování mravnosti, odpadky a nevyhovující podoba měst. Proto vytvořili tzv. zónu tolerance. Pro pouliční prostituci jsou ve městech vymezeny zóny, které jsou z dohledu veřejnosti, mohou být oplocené, dokonce i vybavené a vylepšené o bezpečnostní a sociální služby. Jsou nazývány tipplezóny. Na těchto místech je nabízení sexuálních služeb povoleno a jsou tam vytvořena i diskrétní místa, kde je službu možno realizovat. A tak se z neproblematičtější formy prostituce stala ta nejméně obtížná. Vše se děje pod občasným dohledem místní policie a neziskové organizace poskytující ženám zdravotní služby a třeba jen teplé nápoje. Ženy sem chodí do práce. Tak proč nepomoci tomu, aby všechny zúčastněné strany mohly pracovat na svých cílech? Ostatně, ne nadarmo zahraniční hesla hlásají: Blow job is better than no job!

 

 

 Zóna tolerance, foto: R-R

  Parkovací místo pro auto, foto: R-R

  S policií se spolupracuje, foto: R-R

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek