English

Řekli o nás

Thumb
Thumb

R-R v médiích: Zpráva z testování v Jihlavě v rámci akce Světlo pro AIDS

Sanitka testovala HIV u City Parku mezi 14. a 18. hodinou. Foto: www.rozkosbezrizika.cz

V rámci akce Světlo pro AIDS testovala v pondělí 18. května osádka sanitky zdarma na HIV. Své výsledky se lidé dozvěděli do dvaceti minut. Současně organizace Rozkoš bez rizika poskytovala i poradenství k bezpečnějšímu sexu.

Z dvaatřiceti testovaných bylo v pondělí devatenáct žen a třináct mužů. Byl mezi nimi i reportér serveru JihlavaCity.cz, který si test vyzkoušel na vlastní kůži.

“Největší zastoupení měly ročníky mladých lidí, kolem roku narození 1995,” uvedla zajímavost koordinátorka terénní práce Veronika Berková.

“Šel jsem s kamarádem náhodou kolem a paní nás oslovila, jestli se nechceme nechat otestovat, tak jsme šli, proč se nenechat testovat, když je ta možnost, přijde mi to dobře, že takto oslovují přímo lidi,” sdělil serveru JihlavaCity.cz dvaadvacetiletý Vítek, zatímco čekal na výsledek svého testu.

Ten se vyhodnocuje z odebrané kapky krve a je znám do deseti až dvaceti minut. “V klidu jsem. Spíš to čekání bylo delší, bylo před námi dost lidí,” dodal před šestou hodinou večer Vítek.

“Přeci jen na těch zábavách člověk nikdy neví, nemám úplně čisté svědomí, proto se raději nechám zkontrolovat. Při čekání na výsledek jsem byl maličko nervózní,” přiznal jeho stejně starý kamarád Leo.

Test jim vyšel negativní, stejně jako všem dalším v pondělí testovaným zájemcům. “Pokud by měl testovaný jedinec nechráněný sex třeba před týdnem, test by bylo třeba podstoupit tři měsíce od rizikového styku,” připomněla zdravotní sestra jihlavského týmu Rozkoše bez rizika Lenka Vrzalová.

Sanitky odhalují stále více HIV pozitivních
Ta se všemi zájemci o test projde stručný dotazník, týkající se sexuálního života testovaného. Hlavním způsobem přenosu infekce je totiž stále sexuální styk, nejohroženější skupinou jsou homosexuálové.

Testovacím sanitkám se v posledních letech daří odhalovat stále vyšší počty HIV pozitivních. “V Jihlavě jsme takový případ ještě nezaznamenali, nicméně odhalený počet mezi veřejností narůstá,” dodala nepříznivou skutečnost Berková.

“Naštěstí u nikoho z dnes testovaných nebyl výsledek testu pozitivní,” dodala zdravotní sestra Lenka Vrzalová. “HIV a AIDS je na vzestupu i v kategorii 40 let a výše, kdy lidé mají odrostlé děti a hledají druhé partnery,” podotkla. 

O nebezpečí HIV/AIDS a bezpečnějším sexu se u nás příliš nemluví, přestože se situace za posledních deset let zhoršuje. “Zatímco v roce 2004 bylo v ČR zachyceno 72 nových případů HIV, v loňském roce šlo už o 232 nových zachycených případů,“ upozornila Vrzalová. 

Neodrazuje nápadný vůz zájemce? 
Na otázku, zda křiklavá sanitka spíš lidi od testování kvůli pozornosti kolemjdoucích neodrazuje, se obě ženy v bílém usmějí. “Je to dneska zrovna docela velké téma, zaznamenaly jsme dva rozdílné názory, kdy jedné skupině lidí vadí stát před sanitkou, že to je nápadné, a pro druhou skupinu přijde fajn, že nemusí nikam do nemocnice, kde se obávají , že potkají třeba své známé,” postřehla koordinátorka Berková. 

“Na druhou stranu spoustu lidí, kteří jdou jen kolem, sanitka zaujme a přijdou,” dodala Vrzalová. 

A proč se nechat otestovat? “Nechat otestovat by se měli všichni lidé, kteří měli v poslední době rizikový sexuální styk nebo jsou na začátku nového partnerského vztahu. Testování má ale smysl až po dvou nebo lépe tří měsíční době od rizikového chování. Do té doby je infekce neprůkazná,” připomíná Vrzalová. 

Zvláště mladí lidé v Česku podle ní podceňují prevenci proti přenosu pohlavních nemocí a stávají se tak horkými adepty na status příjemce virové nálože. “Zájemcům a zájemkyním proto poskytujeme také odborné poradenství, jak se před pohlavními infekcemi správně chránit,“ doplnila Vrzalová. 

Světlo pro AIDS je celosvětová akce věnovaná obětem této nemoci. Jihlava se účastní akce, která má vyjádřit podporu HIV pozitivním a AIDS nemocným lidem už po osmé.

Originál článku je dostupný na: http://jihlavacity.cz/zpravodajstvi/view?id=sanitka-u-city-parku-v-pondli-otestovala-32-zajemc-na-hiv-pily-hlavn-mladi-roniky

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek