English

Řekli o nás

Thumb
Thumb

R-R v médiích: Sanitka za Cityparkem testovala na HIV. Zájemců bylo přes čtyřicet

JihlavaCity – 24. 5. 2016: Stejně jako minulý rok, i letos si na pár hodin za Citypark stoupla sanitka Rozkoš bez rizika. Nešlo o žádný úraz, ale o testování na HIV, zdarma, anonymně a bez objednání. Zájemců se dostavilo o několik více než loni, všichni byli negativní.

“Pokud Vaše krev nebude stoprocentně čistá, budeme muset vzít krev z žíly a udělat podrobnější testy,” uvádí redaktorku JihlavaCity.cz do sanitky za Cityparkem sestřička, která má z kapky krve z prstu zjistit, zdali je HIV negativní.

Žádné procento tolerance člověka znervózní. Pozitivní výsledek, tedy ten negativní, se ale zjistil během několika minut a jistota byla opět na světě. Skutečnost týkající se celé republiky ale zase tak šťastná není.

“Statistika k testování na HIV v ČR mluví jasně. Od ledna do března roku 2016 bylo prokázáno 95 nových případů HIV. O rok dříve za stejné období šlo o 64 případů. Rok 2015 byl přitom vůbec nejhorším za celou historii testování v naší zemi,” sdělil Jan Losenický ze sdružení Rozkoš bez rizika.

A právě toto sdružení již několik let jezdí po celém Česku a zdarma testuje zájemce všeho věku či pohlaví. “Testování je bezplatné a není potřeba se nikde objednávat. Rozkoš bez rizika dále nabídne poradenství o pohlavně přenosných infekcích a bezpečnějším sexu,” pokračuje Losenický.

Vysočina je ale v tomto směru na dobrém místě. Za Zlínským a Karlovarským krajem je hned na třetím místě. Od roku 1985 zde bylo pozitivně diagnostikováno na HIV 35 lidí.

To dokazuje i návštěvnost a úspěšnost zájemců, kteří přišli v pondělí 23. května do sanitky Rozkoš bez rizika za Citypark. “Nakonec přišlo 41 lidí, všichni byli v pořádku. Dokonce přišlo o pár lidí víc, než minulý rok, což jsme strašně rádi,” sdělila Petra Hamerníková, vedoucí regionálních týmů, která se v Jihlavě na akci podílela.

A jak se návštěvníci vyrovnali s mírným píchnutím do prstu a s pár kapkami krve? “Byli strašně milí a zodpovědní. Příští rok se k vám opět chystáme, když už máme vytvořenou nějakou tradici, tak bychom v ní rádi chtěli pokračovat,” doplnila Hamerníková.

Autor: Aneta Hrdličková

Originál článku je dostupný na: http://jihlava.city.cz/zpravodajstvi/view?id=sanitka-za-cityparkem-testovala-na-hiv-zajemcu-o-test-bylo-pres-ctyricet

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek