English

Aktuality

Thumb
Thumb

R-R Liberecko: Častým motivem žen pro vstup do sexbyznysu jsou dluhy a problémy s hledáním práce

Právě těmto ženám pomáhá organizace ROZKOŠ bez RIZIKA (dále jen R-R), která v Libereckém kraji působí již od roku 2005. Organizace byla založena už v roce 1992 v Brně a za sexuálními pracovnicemi dochází přímo na jejich pracoviště do nočních klubů, privátů nebo na venkovní stanoviště.

V poslední době se v klubech na Liberecku ale i Šluknovsku setkáváme s novými klientkami, které v sexbyznysu pracují velmi krátce, v klubu jsou třeba první den či teprve několik dnů, reagují na nás zpočátku ustrašeně, možná nedůvěřivě. Po opadnutí nervozity se nám poté svěřují, že šly pracovat do klubu proto, že jsou samoživitelky, buď jsou rozvedené, nebo je opustil partner, popřípadě ztratily zaměstnání, jsou zadlužené, a mají tak problémy finančně zabezpečit nejen sebe, ale především své děti. V důsledku své obtížné ekonomické a sociální situace se proto rozhodly zkusit práci v klubu. Některé do klubu zapadnou poměrně rychle, některé se naopak s danou prací nesžijí téměř nikdy. Nová práce se pro ně však stává mnohdy jediným možným způsobem, jak si vydělat potřebné peníze. Některé ženy tak žijí tzv. dvojí život a před svým okolím skrývají, kde v noci pracují. Často svým blízkým a přátelům sdělují, že pracují v baru, jsou tanečnicemi apod.“ popisuje své zkušenosti terénní zdravotní pracovnice Markéta Stezková.

S tímto souvisí fakt, že prostituce není v současné době v České republice nijak legislativně upravena, tudíž není považovaná za plnohodnotnou práci, kdy většinová společnost často hodnotí ženy poskytující placené sexuální služby negativně a považuje jejich chování za nemorální. Předsudky mnohých lidí vůči sexuálním pracovnicím se týkají zejména představy, že všechny ženy danou práci dělají proto, že je baví, nebo vyrůstaly v dysfunkční rodině, jsou drogově závislé, jsou nízkého vzdělání apod.

 Motivace našich klientek pro práci v sexbyznysu je opravdu různorodá a nelze tak motivy žen pro tuto práci paušalizovat. V praxi se setkáváme s ženami, které v sexbyznysu pracují několik let, některé práce baví, jsou zvyklé na finanční obnos, který by jinde v zaměstnání neměly možnost získat. Nejedená se však zdaleka o všechny ženy, ba naopak většina našich klientek nám sděluje, že šly do klubu nebo na privát pracovat z důvodu finanční tísně. Některé se za svou práci stydí. Mnohdy jsme s kolegyní jediné, které se s nimi o jejich problémech baví, vnímáme je jako plnohodnotné bytosti, respektujeme je a jejich práci, a to jim dodává sebevědomí. Setkaly jsme se v klubech dokonce s klientkami v důchodovém věku nebo s invalidním důchodem, které zde pracují proto, že nemají dostatečný důchod a jinde by si prostě na obživu peníze nevydělaly. Není ani ojedinělé, že klientky přes den navštěvují svá zaměstnání a do klubu chodí jen příležitostně, např. o víkendech. Často se svěřují, že chtějí prostě ušetřit nějaké peníze, aby mohly poslat např. děti na tábor jako ostatní rodiny.“ dokresluje situaci Markéta Stezková. 

Ženy pracující v sexbyznysu nebo ty, které již s touto prací skončily, se tak mohou na pracovnice R-R obrátit nejen s žádostí o testy na HIV a syfilis v rámci zdravotní prevence (poradenství k bezpečnějšímu sexu, poskytování preventivních materiálů a prostředků prevence – kondomy, lubrikanty, bezpečnostní alarmy), ale také s tím, pokud si chtějí popovídat o svých problémech souvisejících s danou prací.

Posláním organizace R-R je tedy snížit jak zdravotní, tak i sociální rizika, nejen u žen pracujících v sexbyznyse, ale následně i u širší populace. Dlouhodobým cílem je udržet dosavadní nízký počet HIV pozitivních a nemocných AIDS. R-R má v současné době již tři poradenská a zdravotnická centra v Praze, Brně, a v Českých Budějovicích a devět terénních týmů pracujících ve 12 krajích ČR. R-R, o.s. má statut nestátního zdravotnického zařízení, je poskytovatelem sociálních služeb registrovaných dle zákona o sociálních službách (odborné sociální poradenství a terénní programy) a nově poskytuje i terapeutické služby (v Praze, Brně). Pravidelně pořádá i osvětové akce pro veřejnost např. AIDS day.

Pavla Procházková, ROZKOŠ bez RIZIKA – Liberecko

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek