English

Aktuality

Thumb
Thumb

Pod povrchem

„Pod povrchem“ je název kampaně organizace ROZKOŠ bez RIZIKA upozorňující na sociální stigma a jeho vliv na život člověka. Poskytování sexuálních služeb je všude kolem nás, a při tom často děláme, že ji nevidíme. Řada mýtů a nepravd s ní spojených dokonce brání porozumění a akceptaci volby lidí, kteří se rozhodli pro tento zdroj obživy. Chystáme se poukázat na klišé jako „Holka, která dělá tohle, tak musí fetovat, být asociál, krást a být hloupá,“ které občas slýcháme od žen, se kterými spolupracujeme.

Sexuální práce je práce

Sexuální pracovnice jsou především ženy, matky, kamarádky, dcery, přítelkyně, manželky, na což se někdy zapomíná. Zvolily si práci, díky níž živí své rodiny, jejich děti mohou vystudovat, navštěvovat kroužky a ony samy sladit rodinný i pracovní život dle svých potřeb. Možná jsou jejich představy o životě jiné než ty vaše, ale to neznamená, že jsou horší.

Pojďme společně přemýšlet o předsudcích, o rozdílu mezi mýty a fakty a „dobře míněnými“ morálními soudy, které mohou bolet „více než facka“. Naše předsudky jsou současně našimi limity.

K sexuální práci násilí nepatří

I letos si připomínáme Mezinárodní den za ukončení násilí páchaného na osobách věnujících se sexuální práci (International Day to End Violence Against Sex Workers), který připadá na 17. prosince.

Akce pro veřejnost

Tento den bude zároveň vyvrcholením naší kampaně Pod povrchem, kterou startujeme právě teď. V rámci kampaně nás čekají dvě akce pro veřejnost: Pietní akt včetně panelové diskuze konající se v Praze a vernisáž fotografií s diskuzí pro veřejnost v Ostravě, pořádanou díky podpoře Statutárního města Ostravy v pondělí 2. prosince 2019 v Kulturním centru Cooltour. Tématem diskuse bude Vliv sociálního stigmatu na vymahatelnost práv osob věnujících se sexuální práci.

 Online kampaň

Zároveň právě začíná i online kampaň, jejímž hlavním motivem je červený deštník – symbol mezinárodních organizací věnujících se právům žen a mužů v sexbyznysu. Červená barva symbolizuje krásu a samotný deštník ochranu před zneužíváním sexuálních pracovníků a pracovnic, vystavovaných tlaku ze strany policie, manažerů, ale i společnosti samotné.

Sexuální práce a vše s ní spojené je stále tabu, kterým nejvíce trpí ti, jichž se nejvíce týká – osoby poskytující placené sexuální služby. Dejme jim společně vědět, že nepodléháme předsudkům a respektujeme jejich práci jako legitimní volbu. Vezměme do ruky červený deštník a ukažme, že k právům sexuálních pracovnic a pracovníků nejsme lhostejní!

Jak můžete online kampaň podpořit?

  1. Vyfoťte se nebo natočte video s červeným deštníkem (může být i na obrázku, placce apod.), ať už sami, nebo s vašimi známými. Kdy a kde je naprosto na vás.
  2. Sdílejte svoje foto/video na vašem Facebooku a současně označte @rozkosbezrizika s textem Pod povrchem nebo umístěte vaši fotku do události.
  3. Dne 17. prosince 2019 si nezapomeňte vzít červený deštník s sebou do práce, školy nebo jenom na procházku.

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek