Mezinárodní den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích

Mezinárodní den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích

Mezinárodní den za ukončení násilí na sexuálních pracovnicích a pracovnících si každoročně připomínáme 17. prosince. Původně vznikl jako vzpomínková akce a vigilie za oběti vraha od Zelené řeky v Seattlu v USA. V letech 1980–1990 zabil Gary Ridgway podle své výpovědi nejméně 71 žen. Oběťmi byly většinou prostitutky, které vlákal k sobě do dodávky. Těla pak pohřbíval tak, že je házel do řeky, nebo je pohřbíval blízko jejích břehů.

Násilné trestné činy páchané na sexuálních pracovnicích jsou nedostatečně hlášené, neřešené a nepotrestané. Skutečně existují lidé, kterým je jedno, když se prostitutky stávají oběťmi zločinů z nenávisti, jsou bity, znásilňovány a vražděny. Bez ohledu na to, co si myslíte o sexuálních pracovnicích a politice kolem nich, sexuální pracovnice jsou součástí našich čtvrtí, komunit a rodin.

Symbol červeného deštníku

Červený deštník je důležitým symbolem práv sexuálních pracovnic a pracovníků a používá se při akcích, které se konají 17. prosince. Symbol červeného deštníku byl poprvé použit sexuálními pracovnicemi v italských Benátkách v roce 2001. Slovinský umělec Tadej Pogacar spolupracoval se sexuálními pracovnicemi na vytvoření „Pavilonu prostitutek“ a CODE: RED pro 49. bienále umění v Benátkách. Sexuální pracovnice také uspořádaly pouliční demonstraci „Pochod červených deštníků“ na protest proti nelidským pracovním podmínkám a porušování lidských práv.

Mezinárodní výbor pro práva sexuálních pracovnic v Evropě (ICRSE) přijal v roce 2005 červený deštník jako symbol odporu proti diskriminaci. Příslušný pochod byl uspořádán jako závěrečná akce konference Evropské konference o sexuální práci, lidských právech, práci a migraci, která se konala v belgickém Bruselu a na níž se objevilo téměř 200 účastníků. Více v prezentaci ZDE.

Jak jsme slavili my

I celá naše organizace s připojila k tomuto hnutí a každoročně pořádá akci k uctění památky. Letos jsme to pojali trochu netradičně. Měli jsme možnost se setkat a seznámit se s výsledky unikátního průzkumu, který organizace letos opět zorganizovala mezi našimi klientkami a klienty. Ten jsme zrealizovali za přispění Norských fondů. Násilí se výzkumem táhne jako červená nit, zažívají ji jak ženy, tak i muži, až již násilí fyzické, sexuální, psychické. Bohužel, přibývá případu napadení. Nově se výzkum zaměřil i na muže v sexbyznysu. Jsou vidět rozdíly, zejména v edukaci prevence, kdy muži mají silné nedostatky, jako i v péči o zdraví i o své bezpečí. 

Celou akci jsme zakončili pietním pochodem právě s červenými deštníky, kdy jsme u Vltavy vypustily vzpomínkové lampiony.