English

Aktuality

Thumb
Thumb

Jak Francie inspirovala svět

Každý rok se ROZKOŠ bez RIZIKA jako člen The Global Network of Sex Work Projects (NSWP) připojuje k Mezinárodnímu dni sexuálních pracovnic a pracovníků, který poukazuje na diskriminaci a stigmatizaci sexuální práce.  Právě kvůli stigmatu mají osoby poskytujícími placené sexuální služby sníženou možnost bránit svá práva. V roce 2020 si k 2. 6. budeme připomínat, že naše povolání (ať je jakékoliv) by nám nemělo bránit k přístupu ke spravedlnosti!

Jak to všechno začalo?

Mezinárodní den sexuálních pracovníků (International Sex Workers’ Day) je spojen s událostí roku 1975, kdy více jak 100 sexuálních pracovnic obsadilo kostel Saint Nizier v Lyonu, aby upozornily na svoji těžkou situaci. Na začátku 70. let zde byla prostituce tvrdě stíhána, francouzské orgány činné v trestním řízení udržovaly sexuální pracovnice pod rostoucím tlakem, a policejní represe je nutila, aby se přesunuly do skryté scény. To ale pracovnicím v sexbyznysu přineslo větší nebezpečí a byly častěji vystaveny násilným útokům. Dvě z nich byly dokonce zavražděny. Po neochotě vlády ke zlepšení situace se uchýlily do jednoho kostelů v Lyonu, konkrétně Saint-Nizier v ulici de Brest. S podporou jedné z nejmocnějších institucí ve Francii – katolické církve – tím vstoupily do stávky. Stávkující ženy požadovaly ukončení policejního obtěžování, řádné vyšetření obou brutálních vražd a zrušení zákona o kuplířství. Během této stávky obsadily stovky sexuálních pracovnic pět kostelů ve více městech Francie.

K Mezinárodnímu dni se přidává celý svět

Počin vzbudil sympatie dalších bojovníků za lidská práva, a přibližně dalších 20 000 sexuálních pracovníků po celé zemi podpořilo stávku tím, že demonstrativně přestalo pracovat. V Paříži podpořila stávkující ženy v boji za svobodu i přední francouzská spisovatelka a filozofka Simone de Beauvoir, velká kritička násilí páchané na ženách. Po osmi dnech, 10. června 1975, nařídil ministr vnitra policii, aby byly kostely se stávkujícími vyklizeny. Stávka skončila, ale hnutí za práva sexuálních pracovníků pokračuje.

A proč je symbolem hnutí červený deštník?

Jak se červený deštník stal celosvětovým symbolem hnutí za práva sexuálních pracovníků? Stalo se to později resp. během Biennale di Venezia, prestižní mezioborové přehlídky současného výtvarného umění. Tato přehlídka je pořádaná v každém lichém roce v italských Benátkách. Během 49. Benátského bienále, v červnu 2001, se sexuální pracovníci mnoha zemí shromáždili k pochodu ulicemi Benátek s červenými deštníky. V prostoru v Giardini (oblast s parkem v historickém centru Benátek) byla ve stanu nazvaném „Pavilon prostitutek“ vytvořena umělecká instalace. Aktivisté organizovali videoprojekce, výstavy, různá představení a pouliční divadlo. Průvod k tomuto místu vedl celým městem, a aby se odlišil od davu turistů, kterých jsou Benátky plné, motivovala italská aktivistka Pia Covre jeho účastníky k pochodu s červenými deštníky. K tomuto rozhodnutí se nabízí i logické vysvětlení – červená je barva lásky a deštník jako takový symbolizuje ochranu. Každopádně je od roku 2005 červený deštník oficiálně po celém světe používaný jako symbol boje za práva sexuálních pracovníků.

Dle Všeobecné deklarace lidských práv jsou si všichni před zákonem rovni a mají právo na stejnou ochranu bez jakéhokoli rozlišování. Nic neomlouvá páchání bezpráví a násilí na ženách a mužích v sexbyznysu! A nejenom v tento den bychom si měli připomínat důležitost faktu, že práva sexuálních pracovnic a pracovníků jsou lidská práva!

Násilí k sexuální práci nepatří

Mezinárodní den proti násilí na ženách a mužích pracujících v sexbyznysu nám dává možnost otevřít témata bezpečí sexuálních pracovnic a pracovníků, podmínek práce…
celý článek

Jaké to je nechat se testovat?

Je úterý odpoledne, na Hlavním nádraží vystupuji z metra. Na facebooku jsem viděla letáček a vím, že sídlo ROZKOŠE bez RIZIKA je v…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek