English

Aktuality

Thumb
Thumb

Jak zachovat klidnou hlavu?

Připravili jsme pro vás několik základních rad, jak se chovat v rizikových situacích nebo po nich. Mějte na paměti, že nikdo nemá právo vám ubližovat nebo vás nutit k něčemu, co je vám nepříjemné.

Materiál tentokrát není určen pouze pro sexuální pracovnice. Do nepříjemné situace se může dostat každý, a to nejen ve velkoměstě. I když neexistuje žádné univerzální pravidlo nebo návod, jak nejlépe vybruslit z nebezpečné situace, můžeme si říci několik praktických rad, které nám pomohou nepříjemný moment zvládnout.

Pokud jste se stali obětí trestného činu, je nutné to nahlásit na policii. Nestyďte se a myslete na to, že je velmi pravděpodobné, že útočník trestný čin zopakuje. Včasným nahlášením zachráníte před podobnou situací někoho dalšího!

Pokud vás někdo sleduje

V případě, že vám někdo denně projíždí všechny sociální sítě, dost možná se to ani nedovíte. Pokud ale máte v zádech někoho fyzicky, začíná jít do tuhého. Paranoia stranou, co v takové situaci dělat?

 • přejděte silnici, klidně i dvakrát. Pokud máte neznámou osobu stále za sebou, nyní víte, že to není náhoda.
 • vydejte se co nejrychleji k nejbližší restauraci, benzinové pumpě nebo obchodu, kamkoli, kde budou nějací lidé
 • zavolejte někomu známému a popište mu situaci, včetně místa, kde se nacházíte
 • zůstaňte pokud možno v klidu a myslete logicky, nenechte se paralyzovat strachem
 • nechoďte domů, je bezpečnější zůstat na veřejném místě než ukázat, kde bydlíte a tím vystavit nebezpečí i své blízké
 • pokud si myslíte, že to pomůže, udělejte rozruch, a upoutejte pozornost ostatních
 • pokud to osoba, co vás sleduje, stále nevzdala, je třeba zavolat policii

Pokud na vás někdo zaútočí

Jsou momenty, kdy nám štěstí nepřeje, a my se dostaneme do situace, ve které máme na výběr buď bojovat, nebo vyjednávat. Ne vždy je boj tou správnou variantou. Někdy je prostě lepší zachovat chladnou hlavu a zkusit to více psychologicky. Jak se zachovat pokud jste přepadeni? Čtěte níže!

 • v případě, že má útočník zbraň, je určitě lepší obětovat peněženku než zdraví nebo život
 • nemá-li útočník zbraň, pokuste se zvážit své schopnosti a snažte se bránit, utéct nebo vyjednávat
 • pokud zhodnotíte, že nemáte šanci se ubránit, v žádném případě nevyhrožujte útočníkovi, že případ oznámíte policii
 • udělejte něco neočekávaného, např. zakřičte „Hóóóří”
 • pokuste se pachateli jeho čin rozmluvit, vysvětlete, že peníze nemáte, čekají na vás za rohem kamarádi, jste nemocná apod.

Pokud jste obětí trestného činu

K napadení nedošlo vaší vinou! Zavolejte někomu, komu věříte a požádejte o pomoc nebo doprovod. Vše oznamte na policii, útočník bude pokračovat. Myslete na to, že je třeba ho nejen potrestat, ale hlavně jeho trestnou činnost zarazit.

Pokud nemáte oporu v někom blízkém, obraťte se na některou organizaci, která se obětem násilí věnuje. Nejenže vás mohou na policii doprovodit, ale poskytnou vám také psychologickou pomoc.

Nechte se vyšetřit lékařem, i když nemáte viditelná zranění. V případě znásilnění vše lékaři sdělte. Myslete ale na to, že lékař nemá oznamovací povinnost, pokud není oběť mladší 18 let, proto je opravdu bezpodmínečně nutné vše nahlásit na policii.

Pokuste se zajistit důkazy, nekoupejte se, nečistěte si zuby, nedávejte oblečení vyprat, i když to bude jakkoli těžké. Sepište si nejdříve všechny podrobnosti, které si pamatujete o napadení a útočníkovi. Policii řekněte i zdánlivě nepodstatné podobnosti, jakkoli intimní mohou být. Ukažte policii všechna, i sebemenší, zranění. Uvědomte policii i o věcech, na které si vzpomenete zpětně a počítejte s tím, že si možná vezme vaše oblečení a bude chtít vidět místo činu.

Ponechte si čas na zotavení a nepropadejte výčitkám, není to vaše vina. Vyhledejte psychologa nebo jinou odbornou pomoc.

Zvažte návštěvu ROZKOŠE bez RIZIKA, kde vás vyslechneme a můžete si následně sjednat i schůzku s terapeutkou nebo schůzku v krizovém pro oběti trestné činnosti. 

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek