English

Aktuality

Jaké to je nechat se testovat?

Je úterý odpoledne, na Hlavním nádraží vystupuji z metra. Na facebooku jsem viděla letáček a vím, že sídlo ROZKOŠE bez RIZIKA je v Bolzanově ulici čili to mám 2 minutky chůze. Stojím před velkými dveřmi na adrese Bolzanova 1 (ubezpečila jsem se ještě cestou parkem na mapách.cz), ale nikde žádná cedule ani šipka. Určitě nechci zkoušek zvonky organizací a ptát se, kde je dnešní testování veřejnosti. Rychle koukám na facebook znovu. Jasně: sídlo R-R je na Bolzanově 1, ale vstup do Poradenského centra je z boku, z Opletalovy ulice. Kdybych bloudila, je tam i telefonní kontakt. Sláva internetu, už nebloudím! O pár kroků dál vcházím do domu, kde díky plakátům na prosklených dveřích není pochyb, že jsem došla správně. Dnešní testování začalo před chvílí. Vypadá to, že jsem první zájemce. Za kancelářským stolem sedí sociální pracovnice. Okamžitě jde s úsměvem ke mně a nabízí mi židli v oddělené části kanceláře, kde má jakési místo pro tyto události a jiný počítač.

 

Představuje se mi a vysvětluje mi, jak testování probíhá. Ptá se mě na jméno, ale zároveň říká, že ho sdělovat nemusím, jen by si ráda do dotazníku napsala alespoň orientační věk. Vybíráme tedy jako vhodnou kategorii „žena 40+“ a ptá se, jestli jí chci sdělit důvod, který mě na testování přivádí, jsem-li zde poprvé a jak jsem je našla. Pokud bych prý měla zájem také o test na hepatitidu C, musela bych říci i své rodné číslo, jelikož test nelze dělat anonymně a je vykazován pojišťovně. Pokud mám jakékoliv otázky spojené s pohlavně přenosnými infekcemi anebo rizikovým chováním, nabízí mi radu. Nic mne nenapadá a slečna navrhuje, že kdyby mne cokoliv v budoucnu zajímalo, odpovědi najdu na webových stránkách R-R. Testování veřejnosti na HIV

Za chvilku se otevírají dveře boční kanceláře, a jak se ukazuje, za nimi je teprve odběrné místo. Na pozvání milé sestřičky vstupuji do krásné ordinace. Překvapuje mě, že v suterénu starého činžovního domu najdu takový prostor.

Testování veřejnosti na HIV Sestřička vidí, že koukám na gynekologické křeslo, které je součástí vyšetřovny a vysvětluje mi, že se ROZKOŠ bez RIZIKA poskytuje i venerologické a gynekologické služby ženám, které pracují v sexbyznysu. Nabízí mi židličku v rohu místnosti. Zatímco si rozkládá testovací sadu, připravuje mne na to, že bude následovat odběr kapky krve z bříška prstu. Dozvídám se, že ji pipetou vloží do testu, kam kápne kapičku reaktivního roztoku. Pokud bych měla důvodnou obavu, že jsem se mohla nakazit syfilisem anebo žloutenkou typu C, provede rychlotesty i na tyto nemoci. Nechávám si tedy od sestřičky vysvětlit, jak bych se mohla nakazit.

Je poznat, že je v oboru zběhlá, vše mi podrobně, odborně a zároveň velice lidsky vysvětluje. Uznávám, že tato rizika jsou mi vzdálená a žádám tedy skutečně jen o test na HIV. Sestřička mi přesně popisuje, co právě dělá a předem tedy vím, co by se mělo dít, pokud bude vše v pořádku i jak by vypadala opačná varianta.

Testovací krabička vypadá spíše jako těhotenský test. Stejně jako na něm se po chvíli vybarví kontrolní proužek, ale jen pokud se objeví i druhý, poznáme, že se něco v mém těle děje. Test tedy prozradí, jestli má můj organismus na nemoc protilátky. Sestra mi popisuje i možnost, že se skutečně reakce na HIV ukáže a vysvětluje, že pokud by tomu tak bylo, není to 100% důkaz, že jsem nakažená, jelikož reakce může mít i jiné příčiny. Poté by mi prý doporučila hned dnes u ní odebrat krev ze žíly a tu by poslala na další vyšetření. Společně čekáme až moje kapka krve promluví. Mlčím a dívám se papírek, který sestřička nechala položený přede mnou.

Doteď jsem byla úplně klidná. Přemýšlím, jak nepravděpodobný je přenos viru HIV slinami, slzami nebo potem… Neměla jsem žádný rizikový pohlavní styk, přesto se mi čekání zdá nekonečné. Sestřička se nad papírkem skloní a říká: „tak ještě chvíli počkáme, ale kdyby tam něco bylo, už by to tam bylo“. Kouknu na hodinky, 5 minut.

Z plakátku vím, že je výsledek znám do 15 minut, asi je to myšleno včetně povídání se sociální pracovnicí, říkám si. Tak ne, ještě dál čekáme, sestřička zřejmě reagovala na moji nervozitu a ze zkušenosti ví, jaký průběh testy mívají. Cítím ohromnou úlevu. Sestřička se se mnou loučí. Z místa, kde jsem předtím seděla, slyším mužský hlas (asi další zájemce o test, pomyslím si). V příchozí kanceláři sedí jiná pracovnice, které s úsměvem ukazuji lísteček s dnešním datem a vyplněným statusem: HIV negativní! Slečna je také ohromně milá a nabízí mi reklamní kondom. „Pro štěstí“ si jeden beru. Odcházím a až venku, za ostrého denního světla vidím, že je na jeho obalu napsané telefonní číslo a kontakt na webovou poradnu.

Proč se nechat na HIV testovat?

V roce 2021 bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV. Máte-li z důvodu rizikového chování obavy o své zdraví, nechte se otestovat. Čím dříve, tím lépe. A proč? Protože včasným léčením snadno dosáhnete tzv. nedetekovatelné virové nálože, což znamená, že přestanete být pro své okolí infekční. A snížíte pravděpodobnost, že se Vám rozvine onemocnění AIDS, které tak snadno léčitelné už není.

Co test odhalí?

Rychlotest odhalí, jestli má váš organismus protilátky na HIV. Pokud ano, je ještě potřeba provést potvrzovací test odběrem krve ze žíly. V případě, že byl rychlotest s reaktivním výsledkem proveden anonymně, testovaný má nárok zůstat nadále v anonymitě i při odběru žilní krve, která se posílá do Národní referenční laboratoře k podrobnější analýze. V případě léčby HIV již anonymita není možná.

Kdy se testy provádí?

Protilátky proti HIV se vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze. Aby byl výsledek testu skutečně spolehlivý, měly by uplynout cca 3 měsíce od rizikového chování.

Kde a kdy se nechat otestovat?

ROZKOŠ bez RIZIKA nabízí veřejnosti bezplatné rychlotesty ve svých poradenských centrech v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích. Nově pravidelně také v Havlíčkově Brodě. Můžete přijít bez objednání v těchto dnech.

Jak probíhá odběr vzorku?

Dostavte se v testovací den do poradenského centra R-R. Sociální pracovnice s vámi sepíše rychlý dotazník a sestra provede vpichem do prstu odběr kapky krve. Testování je zdarma a je anonymní.

Jak se dozvíte výsledek?

Výsledek Vám bude sdělen ústně několik minut po odběru.

Násilí k sexuální práci nepatří

Mezinárodní den proti násilí na ženách a mužích pracujících v sexbyznysu nám dává možnost otevřít témata bezpečí sexuálních pracovnic a pracovníků, podmínek práce…
celý článek

Jaké to je nechat se testovat?

Je úterý odpoledne, na Hlavním nádraží vystupuji z metra. Na facebooku jsem viděla letáček a vím, že sídlo ROZKOŠE bez RIZIKA je v…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek