English

Fotky

Násilí k sexuální práci nepatří

Mezinárodní den proti násilí na ženách a mužích pracujících v sexbyznysu nám dává možnost otevřít témata bezpečí sexuálních pracovnic a pracovníků, podmínek práce a podpořit jejich lidskou důstojnost. Zde je záznam streamované diskuze s tématem nasilí z 17. 12. 2020.

Podle odhadů v České republice poskytuje placené sexuální služby mezi dvanácti až třinácti tisíci osobami, z nichž většinu tvoří ženy. S nějakou formou násilí, ať už se jedná o psychické či fyzické týrání, se setkalo až 92 % žen pracujících v tomto odvětví. Cílem organizace ROZKOŠ bez RIZIKA je nejen poskytovat akutní poradenské služby a testování, ale zejména upozorňovat a aktivně prosazovat práva sexuálních pracovníků.

Domácí a sexuální násilí nadále představuje závažný problém ve společnosti. Zkušenost s partnerským násilím má každá třetí žena, oběťmi znásilnění se stalo 5–10 % žen. Na policii či jiné pomáhající profese se však obrátí jen zlomek obětí. Lidé se bojí o násilí mluvit a ženy, které poskytují placené sexuální služby, ještě více.

Sexuální pracovnice a pracovníci nemají s policií zrovna dobré zkušenosti. Sami jsou mnohdy přesvědčení, že násilí je nedílnou součástí jejich práce. Příkladem toho je přetrvávající mýtus, že sexuální pracovníky a pracovnice nelze znásilnit. Pokud se stanou obětí násilí, nemají se kam obrátit nebo se setkávají s odsudky, že přece vědí, do čeho šli, že násilí k prostituci patří,” vysvětluje generální ředitelka organizace ROZKOŠ bez RIZIKA PhDr. Hana Malinová, CSc.

Předsudky ve společnosti

ROZKOŠ bez RIZIKA se snaží bourat předsudky, které ve většinové české společnosti o sexuální práci přetrvávají. Ke zlepšení situace by pomohlo vyjmout prostituci z tzv. šedé zóny, kdy nyní tato činnost není zakázaná, ale ani povolená. Násilníci tak vědí, že lidé živící se sexuální prací jsou snadnými oběťmi, jelikož je pro ně velmi složité dovolat se svých práv. Důležité je dále snižovat předsudky spojené se sexuální prací, která může být legitimní volbou daného člověka. Lidé, kteří se bojí o své práci byť jen mluvit, se často nedokáží dovolat práva.

“Chceme, aby společnost vnímala a uznala sexuální práci jako práci, při které ženy prodávají určité služby a nikoliv sebe. Zákazník nikdy ženy nevlastní, má právo vyžadovat pouze předem dohodnuté služby, které si zaplatil. Nemá žádné právo vynucovat si služby, které ženy prostě nenabízejí“, doplňuje Hana Malinová.

Přinášíme fotografie z pochodu proti násilí na sexuálních pracovnicích, na které upozorňujeme v průběhu celého roku na akcích pro veřejnost. 17. prosince 2020 jsme vycházeli z Karlova náměstí, kde nabízíme klientkám naše sociální poradenství a zdravotní služby, a Vodičkovou ulicí jsme šli k pomníku svatého Václava na Václavském náměstí a pochod jsme ukončili ve středu parku u hlavního nádraží. Sem jsme se pak ještě za setmění vrátili a tradičně uctili památku zavražděných sexuálních pracovnic a pracovníků. Foto: Michaela Šedinová

.ROZKOŠ bez RIZIKA – pochod 17. 12. 2020

Obrázek 1 z 22

Násilí k sexuální práci nepatří

Mezinárodní den proti násilí na ženách a mužích pracujících v sexbyznysu nám dává možnost otevřít témata bezpečí sexuálních pracovnic a pracovníků, podmínek práce…
celý článek

Jaké to je nechat se testovat?

Je úterý odpoledne, na Hlavním nádraží vystupuji z metra. Na facebooku jsem viděla letáček a vím, že sídlo ROZKOŠE bez RIZIKA je v…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek