×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
3. 6. 2016

R-R v médiích: Sanitka za Cityparkem testovala na HIV. Zájemců bylo přes čtyřicet

Ke konci května proběhlo úspěšné testování veřejnosti v Jihlavě u City parku v rámci akce Světlo pro AIDS. Celkem se přišlo nechat otestovat 41 lidí, z toho 23 žen a 18 mužů. U většiny testovaných šlo o první testování v jejich životě. Ženy se nechávaly testovat nejčastěji ve věkovém rozmezí 20 až 29 let, zatímco muži nejčastěji mezi 30 až 39 rokem. Akce se pro R-R stala milou tradicí, se kterou bychom rádi pokračovali opět za rok v květnu. Níže si můžete přečíst článek k testování ze zpravodajského serveru JihlavaCity.cz

JihlavaCity - 24. 5. 2016: Stejně jako minulý rok, i letos si na pár hodin za Citypark stoupla sanitka Rozkoš bez rizika. Nešlo o žádný úraz, ale o testování na HIV, zdarma, anonymně a bez objednání. Zájemců se dostavilo o několik více než loni, všichni byli negativní.

“Pokud Vaše krev nebude stoprocentně čistá, budeme muset vzít krev z žíly a udělat podrobnější testy,” uvádí redaktorku JihlavaCity.cz do sanitky za Cityparkem sestřička, která má z kapky krve z prstu zjistit, zdali je HIV negativní.

Žádné procento tolerance člověka znervózní. Pozitivní výsledek, tedy ten negativní, se ale zjistil během několika minut a jistota byla opět na světě. Skutečnost týkající se celé republiky ale zase tak šťastná není.

“Statistika k testování na HIV v ČR mluví jasně. Od ledna do března roku 2016 bylo prokázáno 95 nových případů HIV. O rok dříve za stejné období šlo o 64 případů. Rok 2015 byl přitom vůbec nejhorším za celou historii testování v naší zemi,” sdělil Jan Losenický ze sdružení Rozkoš bez rizika.

A právě toto sdružení již několik let jezdí po celém Česku a zdarma testuje zájemce všeho věku či pohlaví. “Testování je bezplatné a není potřeba se nikde objednávat. Rozkoš bez rizika dále nabídne poradenství o pohlavně přenosných infekcích a bezpečnějším sexu,” pokračuje Losenický.

Vysočina je ale v tomto směru na dobrém místě. Za Zlínským a Karlovarským krajem je hned na třetím místě. Od roku 1985 zde bylo pozitivně diagnostikováno na HIV 35 lidí.

To dokazuje i návštěvnost a úspěšnost zájemců, kteří přišli v pondělí 23. května do sanitky Rozkoš bez rizika za Citypark. “Nakonec přišlo 41 lidí, všichni byli v pořádku. Dokonce přišlo o pár lidí víc, než minulý rok, což jsme strašně rádi,” sdělila Petra Hamerníková, vedoucí regionálních týmů, která se v Jihlavě na akci podílela.

A jak se návštěvníci vyrovnali s mírným píchnutím do prstu a s pár kapkami krve? “Byli strašně milí a zodpovědní. Příští rok se k vám opět chystáme, když už máme vytvořenou nějakou tradici, tak bychom v ní rádi chtěli pokračovat,” doplnila Hamerníková.

Autor: Aneta Hrdličková

Originál článku je dostupný na: http://jihlava.city.cz/zpravodajstvi/view?id=sanitka-za-cityparkem-testovala-na-hiv-zajemcu-o-test-bylo-pres-ctyricet

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh