English

Aktuality

Thumb
Thumb

Návštěva R-R ve švýcarském institutu sexuálního doprovázení – InSeBe

Za tímto účelem jsme také navázaly spolupráci se švýcarskou organizací InSeBe (Institut sexuálního doprovázení), která má pobočku v Zürichu. Mateřská organizace sídlí v severním Německu a know-how spolu s názvem přivezl do Švýcarska Erich Hassler. Ve InSeBe se nás ujali právě Erich Hassler a jeho kolegyně Sabina Maag a Eva Zylka.

Lidé z InSeBe

erichErich Hassler pracuje jako stavař. Je ženatý a má dvě dospělé děti. K práci s lidmi s hendikepem se dostal přes sportovní aktivity a přes tantrické masáže. Těm se věnuje spolu s manželkou už téměř patnáct let. Před deseti lety se vyškolil v dechové terapii. Školení k poskytování sexuálního doprovodu (jiný termín pro sexuální asistenci) absolvoval u Niny de Vries. Byl účastníkem již druhého běhu výcviku, který Nina de Vries organizovala. V současné době se sexuálnímu doprovázení stále aktivně věnuje. Ve Švýcarsku také organizuje školení pro lidi, kteří by se chtěli stát sexuálním asistenty/asistentkami.

eva zylkaEva Zylka pracuje s lidmi s postižením. Před několika lety absolvovala výcvik v oblasti sexuálního doprovodu a v této oblasti aktivně pracovala osm let. Nyní již aktivní asistentkou není, ale pomáhá Erichovi ve výcviku lidí, kteří by se chtěli stát sexuálními asistenty/asistentkami. Sama pak pořádá pro domovy sociální péče přednášky o sexualitě lidí s postižením.

sabina maag

 

Sabina Maag pracuje v chráněném zaměstnávání lidí s hendikepem. S Erichem se zná už 25 let, poznali se při přípravě sportovních akcí pro lidi s hendikepem. Absolvovala u Ericha výcvik pro práci sexuální asistentky a nyní sama jako sexuální asistentka působí.

 

Kurzy sexuální doprovázení

Koncept kurzů intimní asistence, které nabízí InSeBe ve Švýcarsku, zahrnuje sedm víkendů a má pevnou strukturu. Zahrnuje celkem 90 hodin přímého školení a 30 hodin domácích úkolů. Do kurzu nemůže vstoupit každý, zájemci a zájemkyně musí projít výběrem.

Při schůzce s Erichem a jeho kolegyněmi jsme dojednali hrubou náplň našeho prvního workshopu v České republice včetně termínů. První běh se uskuteční 30 a 31. března 2015, druhý pak 1. a 2. července 2015. Erich, Eva a Sabina pro nás udělají tu nejspecifičtější část, se kterou tady u nás nikdo nemá zkušenosti. Workshopy budou kratší než kurzy ve Švýcarsku, přesto půjde v našem prostředí o jedinečné uvedení do tématu intimní a sexuální asistence.

Organizace InSeBe neškolí pro sexuální doprovod osoby, které pracovaly v sexbyznysu. Podle Ericha mají tito lidé příliš standardizovaný přístup, zato přístup sexuálního doprovodu je přísně individuální a hodně křehký. V rámci výcviku účastníci sdělují mimo jiné svojí sexuální biografii. Musí mít také velmi otevřený a přijímající postoj k vlastnímu tělu a sexualitě. Praktická část výcviku je o práci s vlastním nahým tělem ve skupině. Nejde o sexuální kontakt, ale spíš o typizaci doteků. Učit se, jaký dotek je příjemný, „dobrý“ a který je nepříjemně „špatný“.

Lidé s hendikepem často nemají zkušenost s reakcemi vlastního těla a často netuší, jak může na jejich dotek reagovat jiný člověk. To všechno je musí sexuální průvodce naučit. Společně potom poznávají, co je dobré a co ne. Sexualita osob s hendikepem nebo postižením je velmi zranitelná a nešetrný přístup nebo dotek může napáchat velké škody. Cílem sexuálního doprovázení je zdravě otevřít sexualitu člověka s postižením. Tak, aby byl schopen si třeba do budoucna najít partnera nebo partnerku, prošel si reflexí vlastního těla a přijal ho takové, jaké je.

Cílem není na sebe klienta/klientku navázat, nebo se stát jeho/jejím partnerem nebo partnerkou. Velmi hezky to shrnul Erich, když vyprávěl o jedné své klientce. Ta mu po pár společných schůzkách napsala, že ho miluje. On jí na to odepsal, že je to moc dobře, protože láska je krásná, ale on jí nemiluje, protože miluje svou manželku.

Sexuální doprovázení v praxi

Praxe je ve Švýcarsku následující: klient nebo klientka kontaktuje svého asistenta/asistentku. Domluví si společnou schůzku, Erich, Sabina a Eva jí pojmenovávají anglickým „date“ česky rande. Asistent nebo asistentka se svým klientem nebo klientkou seznámí, dohodnou si, o čem by jejich schůzky měly být. Hranice si určuje každý asistent/asistentka sám/a. Místo, kde bude schůzka probíhat, se často řídí možnostmi klientů/klientek. Sabina často dochází do domovů klientů, ale služby poskytuje i u sebe doma. Důležité je, aby zvolené místo umožňovalo soukromí a jistotu, že schůzka nebude rušena. Pokud zakázka nepřijde přímo od klienta, např. pokud InSeBe kontaktuje personál domova, tak asistent/ka vždy dojednává zakázku přímo s klientem a v první řadě chce vědět, zda je to i zakázka jeho/její.

První schůzka je placená, stojí 100 franků, a pokud je místo, kde se schůzka koná, hodně daleko od místa, kde asistent/ka bydlí, může už po tomto prvním kontaktu ihned následovat „rande“. Pravidlo je, že sexuální asistent/ka nesmí být z toho samého zařízení, odkud je i klient. Pokud by se to stalo, tak ve Švýcarsku jde o trestný čin. Stejně tak se preferuje, aby osoba, která poskytuje v daném zařízení sexuální poradenství, byla odjinud. Pracovník/ice, který se stará i o jiné potřeby klientů/klientek, by se tématu sexuality věnovat neměl. Klienti si ho potom mohou plést s partnerem nebo partnerkou. V případě poskytování těchto odborných služeb dochází totiž k prolomení intimity, proto by sexuální doprovázení měla vykonávat nezávislá osoba zvenčí.

Zuzana Zahradníková, ROZKOŠ bez RIZIKA

swiss cntrb logo bile

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. / Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.

Projekt Právo na sex aneb intimní asistence pro potřebné č. 157.

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek