17. 10. 2017

Mezinárodní spolupráce s kolegy ze Srbska

Ve dnech 25. – 28. 9. jsme měli možnost představit práci organizace ROZKOŠ bez RIZIKA našim vzdáleným kolegům z města Novi Sad, druhého největšího města Srbska. Skupina sociálních pracovníků a zdravotních sester se přijela seznámit s fungováním neziskových organizací v ČR v rámci projektu „Comunity-based services for sex workers in Novi Sad“, který byl realizován srbskou organizací Prevent pod záštitou Delegace Evropské unie v Srbsku.

prednaska s HanouNabitý program zahájilo pondělní setkání v pražském centru R-R, v jehož úvodu generální ředitelka Hana Malinová seznámila naše hosty s historií organizace, se službami, které poskytujeme a s výsledky výzkumů týkajících se různých forem násilí v oblasti sexbyznysu. Představila také specifické služby, mimo jiné divadelní soubor Rozkoš, jehož je principálkou a svou prezentaci doplnila o řadu příběhů a historek ze své dlouholeté intenzivní praxe.

Toto osobité a energické vyprávění bylo skvělým úvodem do činnosti R-R, na které poutavě navázaly kolegyně Kačka s Renatou s informacemi o konkrétní práci s klientkami. Vliv na naši práci s klientkami má bezesporu i město, v němž žijí. Jelikož nikdo z našich hostů předtím Prahu nenavštívil, připravili jsme na odpoledne procházku zaměřenou na pouliční prostituční scénu s osobou nejpovolanější, s naším dlouholetým spolupracovníkem, hercem divadelního souboru Rozkoš a nepřehlédnutelnou personou, Karimem.

prochazka pondeli

Snažili jsme se o zprostředkování komplexního obrazu o fungování NNO v ČR, a proto jsme oslovili i další organizace zabývající se touto problematikou. První pomyslnou „zastávkou“ druhého dne byl Dům světla, který se zaměřuje na problematiku HIV. Odpoledne pak hostila návštěvníky LaStrada, která představila téma obchodu s lidmi v ČR, kterým se dlouhodobě zabývá. Třetí den jsme připravili pro naše hosty téma legalizace prostituce a seznámili je též s projektem Právo na sex!. Témata byla skutečně náročná, ale i zajímavá pro nás i naše hosty. Sice jsme pracovali celý den, dle ohlasů však víme, že témata byla pro všechny velice přínosná. Mimo přednášení jsme měli i prostor pro sdílení zkušeností a možných podnětů pro další práci.

Streda legalizace

Každé z Poradenských center R-R má svoji osobitou atmosféru, a proto poslední den strávili naši hosté v Brně s našim brněnským týmem. Naše kolegyně ani státní svátek neodradil a připravily si diskuzi na téma násilí v sexbyznysu a strukturální násilí.

Brno

Nakonec jsme postupně pokryli zásadní témata R-R, a už teď se těšíme, že se také budeme moci podívat do Srbska na práci našich kolegů a kolegyň.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh