English

Aktuality

Thumb
Thumb

Kdo pomáhá zlobivým holkám (8. díl): Pro Sentret a Nadheim v Oslu

Fotoreportáž ze stáže R-R v Oslu >>

Pro Sentret

Organizace Pro Sentret byla založena v roce 1983 a jejím zřizovatelem je město Oslo, které spolu s vládou pokrývá většinu jejích nákladů. Financování neprobíhá grantovou metodou, ale formou přímých příspěvků, což zefektivňuje a ulehčuje práci organizace. Celkem má Pro Sentret asi dvacet zaměstnankyň a zaměstnanců. Od roku 1993 je Pro Sentret také národním expertním centrem pro problematiku sexuální práce v Norsku.

Drop-in centrum

Drop-in centrum Pro Sentret je otevřeno ženám, které prodávají nebo prodávaly sex. Ženy sem mohou přijít každý pracovní den mezi 12. a 15.Drop-in centrum organizace Pro Sentret. hodinou a v úterý a čtvrtek je otevřeno až do 20. hodiny. Denně centrum navštíví až 70 žen. Většina z nich, přes 80 procent, jsou migrantky především z Nigérie, ženy dále často pochází z Bulharska a Rumunska, Thajska, Albánie, Polska, Estonska a Ruska.

Centrum ženám poskytuje pestrou nabídku sociálního poradenství a pomoci. K aktivitám patří společná jídla, promítání filmů nebo hraní binga. Ženy si odsud mohou zavolat, vyřídit věci na internetu nebo vyprat prádlo. Jednou týdně do centra dochází na konzultace právnička. Kromě poradenství k problémům spojeným se sexuální prací, zde nabízí poradenství k rozvodovým řízením, placení daní, k problematice pobytu cizinců a cizinek v Norsku apod. Sociální pracovnice Pro Sentret také pomáhají ženám, které si chtějí najít jinou práci, radí jim s možnostmi státní finanční podpory v rámci vzdělávání apod. Ženy závislé na drogách si zde mohou vyměnit použité injekční náčiní.

Dvakrát týdně do centra dochází lékař nebo lékařka. K zdravotním službám Pro Sentret patří vyšetření na pohlavně přenosné choroby, zjišťování těhotenství, zajištění bezplatné antikoncepce, očkování proti žloutence u drogově závislých a další. K uvedeným bezplatným službám mají přístup i ženy, které jsou cizinky a například v běžné nemocnici by proto byly odmítnuty.

Díky jednoduchému chatu, který je dostupný přímo z hlavní webové stránky Pro Sentret, nabízí organizace jednou týdně on-line poradenství. Na otázky odpovídají sociální pracovnice i zdravotní sestry

Terénní práce

Terénní práci v Oslu zajišťují sociální pracovnice Pro Sentret spolu s pracovnicemi organizace Nadheim, kdy se pravidelně v terénu střídají. Ženy a muži prodávající sex se mohou domluvit na návštěvě sociálních pracovnic přímo v místě jejich pracoviště, tedy například v hotelu, privátním bytě, masážním salónu apod. Kromě těchto míst vyráží týmy Pro Sentret a Nadhem i přímo do ulic, kde ženy a muži nabízí své služby, konkrétně se jedná o část města poblíž přístavu, ulici Karl Johans Gate a další.

Nadheim

Projekt Nadheim je součástí křesťanské organizace Churh City Mission Oslo, která v hlavním město Norska zajišťuje čtyři desítky různých projektů. Ročně pomůže Nadheim asi tisícovce žen a mužů, převážná většina z nich jsou cizinky a cizinci z více jak padesáti různých zemí.Společná jídelna v organizace Nadheim.

Nadheim provozuje v Oslu podobné drop-in centrum jako Pro Sentret, otevřeno je zde v pátek a během víkendu, čímž centra obou organizací pokrývají celý týden. Aktivity center jsou podobné. V centru Nadheim kromě klasického sociálního poradenství nabízí např. kurz Norštiny, individuálně zaměřený job klub, pořádají pro ženy různé kulturní akce jako je grilování, divadlo, oslavu nigerijského dne nezávislosti, chodí s nimi plavat. Škála aktivit centra je opravdu široká, jednou z nich je vedení taneční skupiny, v níž vystupují ženy z Nigérie. Nedávno zde dokončili projekt zaměřený na ženy z Thajska, které poskytují své služby převážně v masážních salónech.

Lidé z organizace Nadheim se věnují i lobbingu, upozorňují na obtížné postavení migrantek, nedostatečnou pomoc obětem obchodu s lidmi a další problémy.

O sexbyznysu v Norsku si můžete více přečíst v článku Sexuální práce v Norsku, který doplňuje fotoreportáž: Kdo pomáhá zlobivým holkám a mužům v Norsku.

loga osf ng

Stáž proběhla v rámci projektu „S tebou ne! aneb Prevence násilí na ženách v sexbyznysu“. Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Testování veřejnosti

Jako každý rok, i letos budeme testovat veřejnost na HIV. Navštívíme několik festivalů a testovat se bude i na našich poradenských centrech v…
celý článek

17. prosinec 2017 pod červenými deštníky

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby jsme v neděli 17. prosince 2017 upozornili happeningem na Palackého náměstí v Praze.…
celý článek

Slavnostní ples k 25. výročí R-R

ROZKOŠ bez RIZIKA uspořádala při příležitosti 25. výročí založení organizace slavnostní ples, který se konal 1. dubna 2017 v KD Domovina pod záštitou…
celý článek