×

Upozornění

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 110
27. 2. 2015

Intimní a sexuální asistence ve Švýcarsku v otázkách a odpovědích

Jelikož je v ČR kolem tématu sexuální a intimní asistence stále hodně nejasností, doptávaly jsme se během návštěvy u švýcarské organizace InSeBe na řadu věcí. Některé z našich otázek včetně odpovědí od kolegů a kolegyň z InSeBe najdete níže.

Jaký je rozdíl mezi sexuální/m poradkyní/poradcem a sexuální/m asistentem/asistentkou?
Sexuální poradce/kyně s lidmi o sexualitě pouze mluví, pomáhá jim obstarat pomůcky, časopisy nebo DVD a tak podobně. Sexuální asistent/ka klienta nebo klientku například přímo učí jak s pomůckou zacházet, jak správně masturbovat, může (ale nemusí) jít s klientem přímo do tělesného kontaktu. Poradenství nikdy nezahrnuje doprovázení, ale doprovázení může zahrnovat poradenství.

InSeBe3Může sexuální asistent/ka pracovat i se sexualitou traumatizovaných lidí?
Ano, může jim velmi pomoci ve znovunabytí vztahu k vlastnímu tělu. Doteky a tělesná interakce mohou otevřít dveře k potlačeným emocím, vzpomínkám, to potom dále řeší u psychoterapeuta/tky. Sexuální asistent/ka jen otvírá dveře.

Jaká je věková hranice?
Většinou se drží 18 roku, ale pokud je souhlas rodičů, může sexuální asistence proběhnout i u mladších 18 let. Ale takových zakázek moc nemají. Horní hranice neexistuje.

Jak se liší cena sexuální asistence a cena za služby sexuální pracovnice?
Cena za hodinu služby sexuální pracovnice (prostitutky) je 300 švýcarských franků. Cena za službu sexuálního asistenta/asistentky je 150 švýcarských franků. Je to tedy pro lidi s postižením služba o moc dostupnější. Navíc pro ně vhodnější. Plný invalidní důchod je průměrně 1008 franků.

Liší se nějak cena, pokud musí za klientem cestovat?
K ceně za asistenci se potom připočítává 30 franků za hodinu cesty. Což náklady nepokryje.

Jaké bývají nejčastější zakázky od klientů?
Různé, ale často se objevuje pohlavní spojení, pochování, hlazení, objímání, doteky. Zajímavé je, že klienti a klientky s mentálním postižením v 99% nechtějí sexuální spojení, ale spíš doteky, hlazení, pochování. U ostatních klientů jde především o sexuální styk.

Co je pro Vás osobně na práci sexuálního asistenta/asistentky nejtěžší?
Přítomnost třetí osoby, líbání, neútulné prostředí např. zima, pot a sliny.

Jsou sexuální asistenti a asistentky schopní/né pracovat i s člověkem, který nekomunikuje verbálně?
Jsou schopní pracovat s každým klientem a klientkou, umí se domluvit i s lidmi s hlubokou mentální retardací, pro komunikaci využívají signály jejich těla a očí.

Jaký podíl by měla v pracovní náplni asistentky/asistenta tvořit samotná sexuální asistence?
Každopádně by neměla převažovat. Reálné, a pro všechny zúčastněné strany je nejvhodnější, aby to nebylo více než pár hodin měsíčně. Je to prevence jak syndromu vyhoření, tak toho, že asistent/ka začnou svou práci dělat kvůli penězům a proto budou schůzky hodně hromadit. A to není zdravé. Podporou je tomu i zákon, který zakazuje, aby příjmy z poskytování sexuální asistence převyšovaly příjmy z běžného zaměstnání.

Zasáhla Vám profese do osobního života? Co na to říkají partneři nebo partnerky?
Je to různé, hodně často záleží na tom, koho si člověk vybere za partnera/partnerku. Pokud je z příbuzného oboru, nebo má na věc stejný názor, tak to problém není. Ale stalo se, že tuto práci partneři/nerky asistentek/tů někdy nezvládají a jejich vztah se rozpadá.

InSeBe4Jaký je poměr asistentek žen a asistentů mužů a klientek a klientů?
Mužů zabývajícími se sexuální asistencí je méně, je to i poptávkou. Ženy samy tolik sexuální asistenci nevyhledávají. Může to ale být i tím, že pokud trpí muž sexuální tenzí, často obtěžuje okolí. Je agresivní, nepříjemný, sexuálně obtěžuje personál. A ten má potom snahu věc řešit a hledat pro klienta sexuální asistentku nebo asistenta. Ženy tolik neobtěžují, nejsou tak invazivní. Jejich utrpení si tedy personál nemusí všimnout. Navíc je zde obava, že sexuální asistent – muž, může ženu zneužít, nějak překročit hranice a že z toho pak budou nepříjemnosti.

Když chystáte kurz pro sexuální asistenty/ky, pořádáte nějaké výběrové řízení pro uchazeče a uchazečky?
Ano. Za svoje absolventy sice neručíme, ale snažíme se předem a v průběhu kurzu jejich motivaci pro práci sexuální asistence zkoumat. Pokud se jim nějaká skutečnost nezdá, tak uchazeče/ku nepřijmeme. Vždy, když je v popředí vlastní zájem, tak je to špatně. Motivace by měla směřovat ven, ke klientům a jejich podpoře.

Za R-R zpracovala Zuzana Zahradníková

swiss cntrb logo bile

Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce. / Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.

Projekt Právo na sex aneb intimní asistence pro potřebné č. 157.

EasyCookieInfo

« Duben 2018 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Audio příběh