English

Řekli o nás

Thumb
Thumb

ČRo 2: Sexuální asistence aneb Doteky s intimitou hendikepovaných

Sexuální asistentka Vladana Augstenová Foto: Miroslav Buriánek

Lucie Šídová je výkonnou ředitelkou a psychoterapeutkou organizace Rozkoš bez rizika, kde vznikl projekt Právo na sex, který byl podpořen a mohl být naplňován. Tématem je sexualita osob s hendikepem a sexuální asistence. V rámci projektu proběhly workshopy, kurzy, konference, besedy a přednášky. Jak funguje služba sexuální asistence? Klient pod vedením asistentky by měl porozumět své sexualitě a naučit se s ní sám pracovat. Česká republika je první postkomunistickou zemí, která zavedla sexuální asistenci. V západních zemích funguje tato služba v Německu, Švýcarsku a Holandsku již řadu let.  

„Naše sexuální asistentky si vytvořily svoje weby, ty weby jsou nazvány tak, aby byly dohledatelné, obsahují klíčová slova, která se sexuální asistence týkají,“ říká Lucie Šídová.

Sexuální asistence není jen o sexuálním styku, ale i o dotecích, intimitě, společné nahotě, masážích, objímání atd. Vychází z myšlenky, že lidé s postižením mají sexuální potřeby stejné jako lidé bez postižení, ale není v jejich silách je uspokojit. Sexuální asistence je možností, jak hendikepovaní mohou naplnit své sexuální potřeby, jak si zvýšit sebevědomí, nestydět se mluvit o svém těle, o vztahu k němu, o svých sexuálních fantaziích.   

Milan Langer, předseda Trendu vozíčkářů se podílí na rozvoji sexuální asistence v ČR. Upoután na invalidním vozíku je od dětství. „Tělo hendikepovaných je hodno toho, aby na něj někdo pohlédl a pohladil ho, “ v dokumentu říká Milan Langer, který pomáhá svým příkladem a jednáním otvírat dveře těm, kteří jsou nesmělí, kteří podléhají společenskému tabu.  

Petr Eisner je školitel sexuálních asistentek a pracovník v sociálních službách. Věnuje se práci s lidmi s postižením a vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Zabývá se osvětou spojenou s právem postižených na sex. „Sexuální asistence je víc než jen bezpečnou a citlivou prostitucí, je to služba. Je víc než pouhý placený pohlavní styk, je to vztah vybudovaný na oboustranné důvěře. Pracovník sociální služby se nikdy nesmí stát předmětem uspokojování sexuálních a vztahových služeb klienta. Pracovník radí, konzultuje, používá pomůcky, ale klienta se nikdy fyzicky nedotýká ani nepoužívá při demonstraci své vlastní obnažené tělo,“ říká Petr Eisner.

Sexuální asistentky mají za úkol naučit klienta pracovat s jeho sexualitou. Ženy ze sexuálního byznysu to umí. „ Sex je hlavní životní energií a nástrojem hluboké komunikace,“ tvrdí Vladana Augstenová. Ve své praxi využívá a provádí tantrické masáže. V roce 2015 absolvovala certifikované školení Sexuální asistentka pro hendikepované. Vladana je toho názoru, že sexuální energie je nejsilnější energie v našem těle, a proto je třeba ji rozvíjet a kultivovat, nejlépe už od dětství. Vladana otevřeně hovoří o své minulosti prostitutky. Těžká životní krize, milionové dluhy z nevydařeného podnikání, způsobila rozchod s dlouholetým partnerem. Sama sebe za neúspěch potrestala tím, že začala prodávat své tělo. O sex a prostituci se začala doslova vědecky zajímat, až narazila na tantru, styl života, ve kterém se všechno točí kolem sexuální energie.  

“Nejdůležitější erotický orgán je hlava. A o tom to je, abychom cítili, že vzbuzujeme zájem, že když budeme sami sobě věřit, můžeme to skutečně dokázat, když budeme chtít, nic není nemožné“ jsou slova hendikepovaného Milana Langra.

 Originál článku najdete na: http://www.rozhlas.cz/dvojka/dokument/_zprava/sexualni-asistence-aneb-doteky-s-intimitou-hendikepovanych–1645017

Pochod s červenými deštníky – 17. prosince 2016

Fotografie z pochodu R-R proti násilí na sexuálních pracovnicích. Vycházeli jsme z Karlova náměstí, kde nabízíme klientkám naše sociální poradenství a zdravotní služby,…
celý článek

Konference R-R: Strukturální násilí a ženy ze sexbyznysu

V polovině června 2016 uspořádala R-R konferenci k tématu násilí a nekorektního jednání ze strany policie a strážníků vůči sexuálním pracovnicím. Žádost o…
celý článek

Testování veřejnosti na HIV s Toulavou sanitkou R-R

Během letošních testování veřejnosti jsme odhalili už tři nové případy HIV. Buďte na sebe opatrní, a když si nejste jistí zdravím svého sexuálního…
celý článek